Zaburzenia odżywiania

Ludzie mają różne style odżywiania się, nierzadko zmieniają swoje nawyki żywieniowe, stosują różne diety. Jednak kiedy sposób odżywiania zaczyna sprawiać problemy i zaczyna zaburzać funkcjonowanie osoby, możemy mieć do czynienia z zaburzeniami odżywiania.

Wśród zaburzeń odżywiania możemy wyróżnić m.in. (za DSM V) jadłowstręt psychiczny (anoreksja), żarłoczność psychiczną (bulimia), zaburzenie z napadami objadania się i zaburzenia odżywiania inaczej określone. Między tymi zaburzeniami istnieją różnice w objawach, ale obecne są także podobieństwa. W psychoterapii poznawczo-behawioralnej zakładamy, że większość przypadków zaburzeń odżywiania ma wspólny, poznawczy element, którym jest przywiązywanie zbyt dużej figury, masy ciała i ich kontroli. Osoby dotknięte zaburzeniami odżywiania opierają swoje poczucie własnej wartości na tych właśnie aspektach. W celu kontroli masy ciała, zaczynają stosować różnorodne strategie: ograniczenia dietetyczne, ćwiczenia fizyczne, przeczyszczanie się, wymioty. Niekiedy pacjent może nie stosować żadnych ograniczeń dietetycznych, ale doświadcza napadów objadania się, podczas których spożywa dużą ilość jedzenia. Dysfunkcjonalne zachowania w zaburzeniach odżywiania mogą prowadzić do nieprawidłowości w masie ciała i licznych problemów zdrowotnych. Zaburzenia odżywiania zaburzają także funkcjonowanie w sferze społecznej, rodzinnej i zawodowej, prowadząc nieraz do izolacji i innych problemów natury psychicznej, jak np. depresja.

W psychoterapii poznawczo-behawioralnej jednym z nadrzędnym celów terapii jest zmiana dysfunkcjonalnego schematu poznawczego dotyczącego samooceny. W trakcie terapii pacjent uczy się odzyskiwać realną kontrolę nad swoim odżywianiem, rezygnuje z niefunkcjonalnych strategii, wprowadza zdrowy wzorzec odżywiania się. Proces terapeutyczny jest dostosowywany do problemu pacjenta i jego potrzeb.
Pacjent może podjąć psychoterapię w gabinecie, jeśli jego stan zdrowia nie zagraża życiu.

Jeśli obserwujesz, że Twój sposób odżywiania się staje się problemem i doświadczasz trudnych myśli na temat swojego ciała, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Umów się z nami

Zdalna recepcja:
Telefon: + 48 882 511 914
Email: centrumintegramente@gmail.com
Rejestracja telefoniczna: od poniedziałku do piątku 14:00-18:00.

Prosimy o pozostawienie wiadomości SMS lub WhatsApp jeśli nie odbieramy – oddzwonimy tak szybko, jak to będzie możliwe. W przypadku wiadomości email, również będziemy wdzięczni za pozostawienie numeru kontaktowego.

Go To Top