Kiedy bardzo się zamartwiamy, doświadczamy często poczucia „chaosu” w głowie, gonitwy myśli, wrażenia „bycia w tunelu” lęku, problemów z koncentracją i trudności z podejmowaniem decyzji. W pracy nad nadmiernym zamartwianiem się bardzo ważna będzie zmiana myśli, przekonań i zachowań podtrzymujących problem. Istotnym elementem będzie także „opanowanie” procesów myślenia – stworzy nam to przestrzeń do przyglądnięcia się swoim myślom oraz do podjęcia działań. Będzie to szczególnie pomocne w sytuacji zmartwień dotyczących bieżących problemów, które wymagają wdrożenia rozwiązań.
Zwolnij – ogranicz bodźce; spróbuj podjąć zdrową aktywność, które obniży napięcie (np. spacer).
Skup się – stwórz listę zadań do wykonania; ustal priorytety; sprawdź, które sprawy mogą poczekać, a które wymagają natychmiastowych działań; zacznij od wykonania jednego kroku – pamiętaj: „jeden problem na raz”.
Uporządkuj myśli – zacznij rozwiązywać problemy; skracaj listy spraw do zrobienia; zacznij podejmować decyzje; zanalizuj zyski i straty Twoich działań i decyzji; „odłóż” sprawę na 24 godziny.
Ćwicz uważność – ćwicz nabieranie dystansu do własnych myśli – myśli to nie fakty.
Jeśli uda nam się chociaż trochę zatrzymać „pociąg” zmartwień, będzie nam znacznie łatwiej przyglądnąć się swoim lękowym myślom i problematycznym strategiom radzenia sobie (np. unikanie, zwlekanie z podjęciem działań).
Jeśli obserwujesz, że problem zamartwiania się Cię przerasta, skorzystaj z pomocy specjalisty. Terapeuta poznawczo-behawioralny (CBT) pomoże Ci lepiej zrozumieć i rozwiązać problem zamartwiania się.
Integra Mente Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Krakowie.
Zespół psychologów i psychoterapeutów. Pracujemy w nurcie poznawczo-behawioralnym (CBT) i nurtach „trzeciej fali” (DBT, Terapia Schematu, ACT). Oferujemy pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną w Krakowie oraz online, w językach polskim, angielskim i hiszpańskim.