W stanie silnego pobudzenia emocjonalnego może towarzyszyć nam poczucie oszołomienia – zwłaszcza, jeśli są to emocje takie jak lęk, złość, czy rozpacz. Niekiedy mamy wrażenie, że nasze ciało jest całkowicie pochłonięte przeżywaniem emocji. Czujemy, że nasze myśli biegną w przyspieszonym tempie, a uwaga jest jak w „tunelu” skoncentrowana na doświadczanym dyskomforcie.
Wiele osób zauważa, że czasem trudno jest wyjść ze stanu tak silnego pobudzenia. Towarzyszy im wtedy przekonanie, że ten stan nigdy nie minie i jest „nie do wytrzymania”. „Nie wytrzymam tego dłużej”, „to się nigdy nie skończy” – myślą.
W celu redukcji silnego pobudzenia, sięgamy po różne metody. Niektóre z nich szybko redukują dyskomfort, ale są dysfunkcjonalne i mogą przynosić wiele szkód. Należą do nich: sięganie po substancje psychoaktywne, samookaleczenia, agresywne lub niebezpieczne zachowania, objadanie się.
Stan silnego emocjonalnego dyskomfortu często pojawia się w zaburzeniu osobowości borderline.
Jeśli doświadczamy takich stanów, najwięcej korzyści przyniesie rozwijanie umiejętności regulowania emocji. Jest ich bardzo wiele i część z nich służy do krótkoterminowego działania w silnym kryzysie emocjonalnym.
Poniżej zamieszczam przykładowe metody, które mogą pozwolić nam się „uziemić” – taki „zestaw awaryjny”. Zachęcam do testowania ich zanim nastąpi kryzys. Część z nich wykorzystuje umiejętność uważności. Warto pamiętać, że jeśli chcemy lepiej regulować swoje emocje, musimy rozwijać także inne umiejętności 🙂
Jeśli szukasz pomocy w regulowaniu emocji – skorzystaj z terapii. Szczególnie pomocna jest terapia dialektyczno-behawioralna. Dla osób chcących pracować w gabinecie – w naszych gabinetach dostępna jest terapia poznawczo-behawioralna i dialektyczno-behawioralna w Krakowie. Pracujemy także online.
Połóż chłodny ręcznik na twarzy.
Złap się mocno krzesła.
Złap jakiś przedmiot, który masz pod ręką (klucze, okulary, długopis).
Postaw mocno stopy na podłodze, jakbyś chciał wcisnąć je w podłoże.
Noś ze sobą przedmiot, który będzie „sprowadzał Cię na ziemię”.
Przenieś uwagę na swoje ciało, jego ciężar.
Rozciągnij się.
Zaciśnij pięści i rozluźnij je.
Powoli odlicz do 10.
Podskocz 5 razy.
Zgnieć w ręce surowe jajko.
Noś gumkę recepturkę na nadgarstku i strzelaj z niej.
Opłucz ręce zimną wodą, ściskaj kostki lodu.
Przenieś uwagę na oddech, wykonaj 10 oddechów.
Zjedz coś, opisując w myślach swoje doznania.
Przenieś uwagę na swoje otoczenie, zauważ i nazwij w myślach 5 przedmiotów.
Przenieś uwagę na swoje otoczenie, zauważ 5 różnych dźwięków.
Zauważ 5 rzeczy, z którymi twoje ciało ma kontakt (ubranie, biżuteria, okulary).