Lęk przed lataniem
Lęk przed lataniem to nadmierny lub nierealistyczny lęk przed sytuacją podróży lotniczej i zazwyczaj prowadzi do unikania latania samolotem. Jeśli lęk mocno zaburza funkcjonowanie, możemy mówić o fobii. Większość osób dotkniętych lękiem przed lataniem unika podróży samolotem. Jeśli już latają, to sięgają po różnego rodzaju zachowania zabezpieczające i neutralizację – rozpraszają uwagę (np. muzyką), biorą leki, piją alkohol, wybierają specjalne warunki latania (np. określony typ samolotu, krótkie trasy).
Myśli lękowe w fobii latania zazwyczaj dotyczą tego, że samolot spadnie lub zostanie porwany. Okoliczności takie jak lądowanie, turbulencje, hałas na pokładzie nasilają lęk. Niekiedy samo przebywanie na lotnisku jest źródłem przeżywania silnego niepokoju. Osoby cierpiące na fobię latania obawiają się także fizycznych objawów lęku na pokładzie samolotu – boją się, że dostaną ataku paniki, zwymiotują, stracą przytomność, a nawet umrą z powodu ataku serca. Ponadto niepokoją się, że będą chciały za wszelką cenę wyjść z samolotu podczas lotu. Czasem osoby unikające latania robią to z powodu lęku wysokości lub agorafobii.
W terapii poznawczo-behawioralnej fobii latania wykorzystujemy m.in. ekspozycję (wystawianie się) na sytuacje związane z lękiem przed lataniem. Dzięki ekspozycji pacjent habituuje się (przyzwyczaja) do bodźców wywołujących lęk, dzięki czemu reakcja lękowa ulega wyciszeniu. W terapii pracujemy także nad zmianą lękowych przekonań pacjenta (np. dotyczycących tego, że samolot na pewno spadnie).
Zdjęcie: finał Antidotum Airshow Leszno w 2021 roku 🙂 W tym roku wydarzenie ma miejsce 17 i 18 czerwca. Polecam nie tylko miłośnikom samolotów! 😊